Подорожі і краса

Після Перемоги Україна вимагатиме від росії повернути вкрадене

Ратифікація Нікосійської конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями, стане правовим підґрунтям, аби вимагати від Росії повернення артефактів, які РФ викрала з території України. Про це заявив тимчасовий виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Розграбований музей. Херсон. Фото: informator.ua

Слова в.о мінстіра цитує Укрінформ: “Є міжнародні правові підстави, які дозволять нам повернути викрадені цінності. Одним із таких документів, який ми підготували і який найближчим часом ми сподіваємося ратифікувати, це – Нікосійська конвенція Ради Європи щодо правопорушень у галузі культурної спадщини. Вона дозволяє в правовому форматі здійснювати всі необхідні заходи, щоб пред’являти претензії та вимагати від нововстановлених власників повернення культурних цінностей, викрадених з території України”, – сказав пан Карандєєв.

Карандєєв підкреслив, що українська сторона після завершення війни планує “звернутися з підготовленим позовом до міжнародних інституцій і до Росії з вимогою повернути все вкрадене”. Також він нагадав, що росіяни пограбували Херсонський художній музей і вивезли його основну колекцію у 16 тисяч артефактів.

“Ми вчиняємо заходи, які б допомогли нам з’ясувати долю українських культурних цінностей. Щось стає відомо з публічної інформації, яка поширюється в Російській Федерації, зокрема, коли наші музейні предмети перевозяться до російських музеїв, але доля їх більшої частини нам наразі не відома”, – зазначив тимчасовий виконувач обов’язків глави МКІП.

За його словами, в особливій небезпеці знаходяться археологічні цінності на тимчасово окупованих територіях, ще не розвідані українською стороною, оскільки чорні археологи за підтримки російської влади проводять незаконні розкопки.

Водночас представник МКІП подякував іноземним партнерам, які у випадку вивезення українських цінностей за кордон, фіксують там їхнє перебування, ідентифікують як такі, що вкрадені з території України, і вчиняють заходи щодо їх повернення.

Розграбований музей. Херсон. Фото: informator.ua

Російські окупанти розграбували десятки тисяч експонатів у музеях України, щоб позбавити її культурної спадщини. Міжнародні експерти-мистецтвознавці вважають, що це може бути найбільша крадіжка творів мистецтва з часів Другої світової війни. Про це, зокрема, ідеться в матеріалі The New York Times.

Свідки розповіли журналістам про «ретельно сплановане та організоване на найвищому рівні» пограбування художній музею у Херсоні.

За їхніми словами, одного дня наприкінці жовтня в центрі міста перекрили вулицю, а будівлю оточили. Туди під’їхали п’ять вантажівок — протягом наступних чотирьох днів Херсонський обласний художній музей ім. О.О. Шовкуненка «був вичищений».

«Вони вантажили такі шедеври, яких більше немає у світі, як сміття», — розповіла NYT директорка музею Аліна Доценко.

Загалом окупанти пограбували чи пошкодили понад 30 українських музеїв: кілька в Херсоні, а також у тимчасово окупованих Маріуполі та Мелітополі. Слідчі поки збирають дані щодо культурних утрат, тому їхня кількість може зростати.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button