Подорожі і краса

Викрадене з України золото скіфів «сплило» в Іспанії. До зухвалої контрабанди причетна УПЦ МП?

Як повідомляє ВВС Україна, влада Іспанії вилучила старовинні скіфські прикраси вартістю 60 мільйонів євро, які, за їхніми словами, були викрадені з України. Операцію проводили за участю Служби безпеки України, повідомила поліція Іспанії.

Скіфське золото вилучене в Іспанії

У поліції розповіли, що 11 старовинних золотих речей вивезли з України в 2016 році для перепродажу в Іспанії. Браслети, намиста та сережки VIII-IV століть до нашої ери мали підроблені документи про належність Українській православній церкві (насправді – РПЦвУ).

Іспанські агенти заарештували п’ятьох осіб (троє громадян Іспанії та двоє громадян України), таким чином ліквідувавши злочинну мережу, спрямовану на вивезення культурних цінностей з України.

Велика ажурна пектораль – на відео поліції та у музеї в Києві в 2013 році

Вилучені предмети – золоті прикраси великої історичної та економічної цінності – були вкрадені та незаконно вивезені, їх збиралися продати в Мадриді.

Перші розслідування почалися, коли агенти дізналися, що серію золотих прикрас, які мають велику історичну та економічну цінність в Україні, продає громадянин цієї держави, який проживає в Мадриді.

Флакон. Золота ємність для зберігання ароматичних олій. Відео поліції та фото виставки у Києві в 2013 році

“Це предмети, які не можна продати через звичайні законні канали, наприклад через аукціонні кімнати. З цієї причини коштовності включили до капіталу різних комерційних компаній, створених спеціально, щоб надати їм законного вигляду та таким чином полегшити їх комерціалізацію групою інвесторів”, – йдеться у заяві поліції.

Золота брошка. Відео поліції та фото виставки у Києві

Для того, щоб відбілити походження прикрас, до них додали документи українською, англійською та іспанською мовами, які підтверджували їхню приналежність до Української Православної Церкви (Московський патріархат). При цьому зловмисники передали право розпоряджатися прикрасами головному підозрюваному у справі – православному священику, який живе в Мадриді.

У коментарі ВВС Україна голова синодального інформаційного відділу УПЦ (Московського патріархату) митрополит Климент запевнив, що в Мадриді в УПЦ немає парафії і священники УПЦ там не проживають.

“У Мадриді священники УПЦ не командировані на служіння і не проживають. В Іспанії є лише одна наша парафія, але в іншому місті. Оскільки у повідомлені поліції немає імен і фото, то іншої інформації надати неможливо”, – повідомив Климент.

Він припускає, що мова може йти про священників інших юрисдикцій. Проте у Вселенському патріархаті, який має українських священників у Мадриді, у коментарі ВВС Україна вказали, що їхні священнослужителі у цій кримінальній справі не проходять.

Джерела ВВС Україна у церковних колах вказують, що головний підозрюваний у справі – досить відомий у минулі роки в УПЦ діяч. Поки що його ім’я ми не можемо, але він мав серйозні зв’язки в українському бізнесі, а в 2016 році – і в керівництві УПЦ МП.

Служба безпеки України повідомила, що затриманий – представник УПЦ МП з України. Але ім’я розголошувати відмовились.

Натомість у соцмеражах ім’я власника скіфського золота називають досить впевнено.

Зясувалося, що всі ці артефакти раніше були відомі, як власність  “Родовід музей”, який показував їх на виставках.

Зокрема у 2009 році в Мистецькому арсеналі була виставка, у 2013 – золото виставляли на Міжнародному форумі інвестицій та інновацій.

ТОВ Родовід Музей дотепер на 100  відсотків належить Ігорю  Дідковському – дані youcontrol.com.ua.

Дідковський очолював Мистецький арсенал у 2007 – 2010 році. Як повідомляють блогери, був причетний до розпилу бюджетних коштів при будівництві Арсеналу.

Знамениті колекціонери старожитностей Віктор Ющенко та Ігор Дідковський

Він є великим другом Петра та Віктора Ющенків, відомих колекціонерів зокрема і артефактів завідомо кримінального походження із незаконних мародерських розкопок.

У 2012 році Дідковський в інтерв’ю Каті Осадчій сказав, що  володіє найбільшою колекцією скіфського золота, яка є його власністю, придбаною особисто. Це – “21 одиниця, 4 пекторалі, єдиний у світі пояс скіфської цариці. Оцінена Національним банком України у 2,7 мільярдів доларів, а Дойчбанком – у 18 мільярдів євро. Їй немає ціни”, – казав Дідковський.

Археологи впевнені, що переважно колекція Дідковського  — «фуфло», підробки. Але є серед прикрас і справжні артефакти, які за законом, він не міг легально купити чи знайти, бо всі подібні речі — надбання народу України і мають передаватися в музей, проводити приватні експедиції заборонено.

Те, що знашли зараз в Мадриді, треба досліджувати. Щось там цінне є, щось — лише сучасні вироби з золота. Що саме — ніхто не покаже пальцем з археологів, поки не дослідять. Є лише припущення, про які мовчать. Мова не йде, що золото могли викрасти з музеїв.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button