Культура

У заповіднику “Софія Київська” пояснили, навіщо під час війни потрібен був тендер на 80 млн грн

30 жовтня на сайті держзакупівель Prozorro оприлюднили результати тендеру на реставрацію покрівлі, конструктивних систем даху й позолоти куполів пам’ятки архітектури. “ВВС News Україна” зазначає, що користувачі соціальних мереж розкритикували таке витрачання грошей під час війни, пропонуючи закупити на них зброю.

За словами співробітників заповідника, вони неодноразово повідомляли владу про необхідність ремонту будівлі XI століття.

Стан даху й куполів став “не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісності унікальної пам’ятки, яка входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО”, стверджують вони. Становище погіршила аварія на даху, яка сталася минулої зими через негоду.

“14 січня 2022 року приблизно о 23.00 під час різкого погіршення погодних умов із поривами вітру, за даними гідрометеослужби – до 23–25 м/с (83 км/год), відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору… Невдовзі завдяки меценатам хрест удалося відновити й повернути на своє місце. Оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той же час, це тільки підтвердило велике занепокоєння стосовно технічного стану інших хрестів”, – ідеться в повідомленні.

Замовлена заповідником експертиза засвідчила неможливість подальшого використання собору як громадського місця без ремонту. На сьогодні вже розроблено проєкт реконструкції та відновлення зруйнованих куполів.

“Виконання робіт за проєктом розраховане на п’ять років, тобто до кінця 2028 року. Сума договору – 79 203 717,18 грн із ПДВ”, – поінформували в установі.

У Софії Київській зазначили, що цьогоріч на ремонт собору з бюджету виділено лише 2 млн грн. Вони підуть на встановлення хрестів і заміну конструктивних систем кріплення на всіх куполах.

Інші роботи, зокрема й золочення, виконуватимуть після закінчення воєнного стану. Сім нових хрестів собору, зокрема центральний, планують виготовити коштом меценатів, уточнили в адміністрації.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button