Культура

Епіфаній про УПЦ МП: Інколи ворог маскується

“Дехто маскується під назвою Української православної церкви, не будучи українською церквою, а маючи приналежність і зв’язок із Російською православною церквою, та вводить в оману простих віруючих. Багато українців до кінця не усвідомлюють, що вони відвідують саме Російську православну церкву в Україні”, – сказав він.

Предстоятель ПЦУ зазначив, що коли вивіска на храмі вказує, що там “Українська православна церква”, “це й небезпечно, тому що інколи ворог маскується”.

“Зараз ми бачимо в багатьох різних сферах: ворог намагається замаскуватися під українське, а натомість робить свою справу щодо підтримки окупанта. І тому ми повинні врегулювати ці питання”, – вважає Епіфаній.

Він також висловився на підтримку законопроєкту (він уже пройшов перше читання у Верховній Раді 19 жовтня) про заборону релігійним організаціям мати зв’язки із країною-агресором.

“Подібна ситуація, якщо я не помиляюся, була у Франції у 2011 році після терактів, коли французька держава заборонила мати зв’язки мусульманським ісламським спільнотам із певними країнами, тобто для того, щоб убезпечити свій народ. Питання стоїть гостро зараз, тому що цього вимагає українське суспільство. Я переконаний, що незабаром буде вже ухвалений відповідний закон, який буде чітко регулювати питання приналежності тієї чи іншої релігійної організації до центру в країні-агресорі”, – заявив Епіфаній.

Контекст

В Україні є дві великі православні церкви – Православна церква України й Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП).

ПЦУ створили на об’єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у ньому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату й Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв УПЦ МП. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.

УПЦ МП – частина Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”. На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це “спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату”. УПЦ МП звинувачують у зв’язках із російськими спецслужбами.

Станом на початок квітня 2023 року в Україні залишалося понад 8,5 тис. парафій, які підпорядковуються Московському патріархату, повідомляла платформа Opendatabot. У складі ПЦУ на початку 2023 року було приблизно 8 тис. парафій, розповідав Епіфаній.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button