Подорожі і краса

На унікальному цвинтарі в Дзигівці відбулася велелюдна толока

5 листопада за ініціативою команди «Україна Інкогніта» за участі  ГО «Ямпільщина туристична», а головне місцевих мешканців, пройшла велелюдна толока на унікальному старовинному цвинтарі села Дзигівка (Вінничина).

Цвинтар дійсно унікальний і це дослідники помітили ще на початку ХХ століття. Зокрема в надзвичайно цікавому та пізнавальному збірнику «Кустарние промьісльі Подольской губернии» (Київ, 1916 р.) в розділі присвяченому каменерізному промислу Поділля бачимо фото саме із Дзигівки.

Навіть сьогодні тут маємо сотні хрестів, які тягнуться стилями від козацької архаїки до довершених рельєфних шедеврів початку ХХ століття. Не виключено, що тут бачимо найвищий рівень українського народного наїву, який зберігся в камені. Там ходити і розглядати можна годинами, бо це справжній музей сакральної скульптури… Але до листопада цього року то була забава лише до екстремалів, бо некрополь був густо зарослий непрохідними чагарниками, тож продиратися серед них могли лише навіжені ентузіасти-екстремали.

Зразки різьблення. С. Дзигівка. Так звані “мужицькі хрести”

Власне ця сумна обставина й стала приводом для проведення на Дзигівському цвинтарі толоки.

Найбільший внесок в очищенні некрополю від заростей внесли місцеві мешканці. Адже для них це не лише найяскравіша історична та культурна пам’ятка Дзигівки, але й могили предків. Тому на толоку зібралося майже 70 місцевих селян на чолі із старостою.

«Величезна подяка громаді села Дзигівка – розповідає ініціатор заходу голова ГО «Україна Інкогніта» Роман Маленков, – Люди неймовірно працювали, їх було дуже багато, понад півсотні. Величезна подяка старості, Лампізі Анатолію Дмитровичу та ГО «Ямпільщина туристична». Це просто супер, що всі ми у підсумку зробили!»

Про хід толоки яскраво розповідають світлини.

Як і личить кожній поважній українській толоці все закінчилося спільним застіллям.

Як розповів Роман Маленков толока сприяла вирішенню трьох глобальних завданнь:

  1. відчистити цвинтар від чагарів;
  2. включити його в Державний Реєстр пам’яток, зібравши необхідний пакет документів, і виконавши обміри та креслення;
  3.  перетворити цей унікальний об’єкт на культурно-туристичний простір.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button