Культура

Виставково-просвітницький проєкт «Очі квітів», присвячений 140-літтю Ганни Собачко-Шостак

15 грудня о 16.00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається масштабний проєкт, присвячений видатній художниці Ганні Собачко-Шостак (1883-1965). В ньому поєднуються декоративні композиції мисткині із килимами, вишивками, керамічними виробами, творами сучасних митців і графічними ескізами видатних художників ХХ століття.

Проєкт розпочинається виставкою, яка презентує близько 50 творів з унікальної за повнотою музейної збірки творів Ганни Собачко-Шостак, починаючи з 1911 року до 1964 року. Виставкова експозиція об’єднує твори традиційного мистецтва – кераміки, килимів, вишивки, гаптування, які поряд з роботами художниці унаочнюють широке коло мотивів, які вона добре знала та сміливо їх перетлумачувала, як перша українська авангардистка.

«Ганна Собачко-Шостак – майстриня яскравого і індивідуального самовияву, декоративні твори якої, за менеджерської підтримки художниці Євгенії Прибильської, побачили на початку ХХ століття у Києві, Парижі, Берліні та Нью-Йорку. Флористичні фантазії майстрині побудовані за вибуховими ритмами, з яскравим колоритом докальних, насичених барв. Квіти і листя художниця збирає у екзотичні букети, вінки, гірлянди, що трансформуються в образи птахів, комах, риб, фантастичних істот. Її схильність до інтерпретації традиційних мотивів є винятковим явищем у історії європейського мистецтва ХХ століття»,  – зазначає кураторка проєкту – відома мистецтвознавиця Діана Клочко.

Окрім виставкового простору (куратор експозиції – художник Петро Бевза), проєкт матиме велику просвітницьку програму (кураторка воркшопів – Ксенія Ковальова): екскурсії, лекції, презентації книжок і журналів, воркшопи, майстер-класи, гастроподії, флористичні заходи і фешн-шоу. Запланований тематичний концерт аматорського хору БАХ, передріздвяний ярмарок майстрів кераміки і авторської графіки. Будуть показані й численні омажі творчості видатної художниці, створені сучасними митцями України.

Виставково-просвітницький проєкт «Очі квітів» триватиме з 15 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року.

Для довідки:

Народилася Ганна Собачко-Шостак 15 грудня 1883 року в селі Скопці – відомому центрі народного мистецтва (нині Веселинівка Київської обл.).

На початку ХХ століття група професійних художників хотіла змінити світ за допомогою мистецтва. Вони вважали, що реалістичне мистецтво недостатньо виразне, зокрема і для предметного дизайну, тому створювали інноваційні форми мистецтва. Співпраця професійних художників – Олександри Екстер, Казимира Малевича, групи «Супремус» із вишивальними і килимарними майстернями в селах Київської області, а саме в селах Скопці та Вербівка, привела до створення перших зразків авангардного дизайну, який демонстрували на виставках у європейських містах. Однак існує і зворотній вплив.

Пластичні та колористичні шукання Ганни Собачко-Шостак стали потужним джерелом інспірації для видатної авангардистки, киянки Олександри Екстер. У багатьох її безпредметних композиціях і сценічних ескізах чітко читається вплив декоративних новацій Ганни Собачко-Шостак.

Цей феномен, коли авангардний метод сповідує представниця так званого «традиційного» (кустарного, селянського, наївного) мистецтва, не має аналогій у світі, адже у більшості випадків професійні художники (Пікассо, Архипенко, Бурлюк) надихались творами анонімних непрофесійних митців минулого, і лише в Україні став можливим процес зворотнього впливу, коли сучасна художниця, що працює із мотивами традиційного мистецтва, впливає на абстракціоністську естетику.

У 1960-х, коли твори Ганни Собачко-Шостак демонструвались на персональній виставці у Державному музеї декоративного мистецтва, їх побачили авангардисти другої хвилі – Алла Горська, Віктор Зарецький, подружжя Віктор і Надія Лобода, Микола Трегуб, ілюстратор Анатолій Панамаренко. Вони копіювали твори художниці й використовували її принципи для створення своїх композицій, монументальних,  станкових, прикладних.

Проєкт «Очі квітів» створюють:

головна хранителька музейної колекції Ольга Єрмак

хранителька музейної колекції декоративних розписів Олена Шестакова

хранителька музейної колекції кераміки Ірина Бекетова

керівниця експозиційно-виставкового відділу Ксенія Башуцька

дизайнери рекламної кампанії Віталій Касинець, Валерія Лятіфова

куратор експозиції Петро Бевза

кураторка програми воркшопів Ксенія Ковальова

кураторка проєкту Діана Клочко

Генеральна директорка музею Людмила Строкова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button