Подорожі і краса

В Сатанові знайдено найбільш жахаючий надгробок в Україні

Візит представників «Україна Інкогніта» на старий єврейський некрополь містечка Сатанів (Хмельницька обл. ) переслідував досить тривіальну мету – провести фотофіксацію кількох дуже красивих надгробків-мацев другої половини XVIII століття, аби після спеціальної обробки можна було би їх представити на виставці присвяченій традиційному єврейському мистецтву. Перед фотосесією їх довелося добре відчистити від моху та лишайників та відмити від шару одноклітинних водоростей. У цій нелегкій справі допоміг місцевий краєзнавець Олександр Нищенко.

Одночасно було проведено огляд кіркуту, – а раптом трапиться на очі щось таке, чого раніше не помітили. І недарма!

В ході огляду було виявлено надгробок із дуже рідкісним і, водночас, жахаючим сюжетом.

Олександр Нищенко

Це типовий жіночий надгробок 1799 р. На жаль основна частина епітафії втрачена, тому ім’я похованої невідоме. Тут бачимо двох вовків із здобиччю у пащеках – якась пташка і козеня. В єврейській некрополісиці таке зображення (досить нечасте) символізує передчасну смерть. Вовк – янгол смерті,  здобич – вирвана із тіла душа. Але тут бачимо ще один символ смерті. Якщо придивитися то п’ятисвічник – символ доброчесної жінки в обов’язки якої входить запалювати свічки на шабат, не зовсім традиційний. Тримачі свічок тут виконано у вигляді хижих зміїних голів. Змія – теж втілення смерті.

Надгробок на могилі Брайни (дослівний переклад з їдиш «коричнева»), доньки Аарона, яка померла 1776 року. Бура/коричнева ведмедиця тут втілює ім’я небіжчиці.

Можна припустити, що встромлені у зміїні пащеки свічки тут символізують перемогу світла над темрявою і сподівання на майбутнє воскресіння із мертвих.

Це, мабуть, один із найбільш насичених символами смерті надгробків.

Після спеціальної обробки ведмедиця перетвориться на теке от “мереживо”

Двоголовий орел тут жодного відношення до російського чи австрійського не має. Наразі це символ Бога. Дві голови втілюють дві лінії Його управляння світом – прощення і покарання, суворість і любов тощо…

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button