Подорожі

Буша. Кар’єр проти спадщини та природи. Хто переможе?

«Україна Інкогніта» вже повідомляла, що фірма-одноденка «Сі-Еволюшн» (зареєстрована щойно у лютому цього року) викупила ділянку біля села Буша, на якій заплановано видобуток вапняків.

Карта від Dmytro Vortman показує розташування ділянки. Як бачимо, що кар’єр буде розташований одразу над Гайдамацьким яром – унікальною геологічною пам’яткою загальнодержавного значення.

Абсолютно не виключено, що відвали кар’єру опиняться в межах пам’ятки. Також ми бачимо, що єдина дорога від кар’єру буде проходити через село – брудні кар’єрні самоскиди, перевантажені каменем, їздитимуть  повз великий історичний цвинтар, руйнуючи дорогу і естетику Буші. Це дві проблеми, про які говорять і написали майже всі, але є ще дві проблеми – значно важливіші, на наш погляд.

Перше – кар’єром знищать фортифікаційний вал козацької сторожової вежі, а також – УВАГА! – справжнє козацьке кладовище, яке розташоване у лісі і яке поки ще не досліджене. Ми маємо фотографії із цього кладовища і знаємо, що звідти були перенесені хрести на могили (чи кенотафи) козака Михайла та Мар’яни (Олени) Зависної.

Один із перенесених хрестів

У селі той старезний цвинтар називають Семихрестя. Попередні його датування – кінець 17 – початок 18 століть, хоча не виключено, що там похована частина оборонців Буші (1654 р.) і цвинтар старіший.

Козацький (на відміну від великого, сільського, історичного) цвинтар Семиріччя не має статусу пам’ятки історії, адже його ніхто не досліджував, але він є неймовірним об’єктом історичної пам’яті та спадщини. Кар’єр його знищить.

Сьогодні ми отримаємо геолокацію цього цвинтаря і винесемо на карту для загального огляду. Далі ми подаємо світлини хрести із цвинтаря Семихрестя.

Нагадаємо – переможцем конкурсу  на розробку кар’єру є ТОВ «Сі-Еволюшн». Це дивне товариство засноване (вірогідно спеціально під конкурс) щойно у лютому 2024 р.. Статутний капітал усього 1 000 грн. Реєстрація – м. Київ. Власниця і керівниця – Гибелинда Наталія. Спецдозволи на користування надрами відсутні.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button