Анонси

Живопис кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків

На виставці «Гаага-Київ. Живопис кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків» покажуть 31 картину Гаазької школи та 11 робіт 8 українських художників кінця 19-го – початку 20-го століття з приватних колекцій. Доповнять виставку фотороботи Піта Ґіспена з видами сучасної Гааги.

Це вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Музеї Ханенків експонуватиметься старовинне мистецтво. Власна колекція музею убезпечена, інші інституції не видають твори мистецтва, так як предмети мистецтва не можуть бути застраховані від воєнних дій. Виставка постала з ініціативи голландського колекціонера Віллема Яна Гoґстедера.

«Це знак підтримки і єднання у боротьбі за цивілізаційні цінності, які є нашим спільним ґрунтом. Цей проєкт є величезним подарунком для наших відвідувачів, які дуже скучили за класичним мистецтвом. Він є також знаком солідарності з музеєм, до того ж ми відкриваємо його до Міжнародного дня музеїв. І найважливіше, він є демонстрацією того, що музеї ніколи не аполітичні, і саме такі рішення, проєкти, позиція Віллема і його команди демонструють нам силу мистецтва і культурного діалогу». — Юлія Ваганова, генеральна директорка Музею Ханенків

Гаага сьогодні для нас є символічним містом – і особлива увага кураторами приділяється картинам, які відображають зв’язок між двома країнами та спільне прагнення до миру. Спокійні голландські краєвиди великих імен, таких як брати Маріс, Антон Мауве та Віллем Рулофс. Твори Теофіла де Бока та Йозеф Негюйс, де зображене збирання хліба. Торгівля тим самим мальовничим зерном є основою української економіки. Завершується виставка символами Гааги і України: лелекою, як знаком нового життя і надії, і соняшниками, що несуть нам сонце, світло і силу.

«Голландці глибоко переконані, що Україна бореться не лише за себе, але й за нашу свободу. Дві країни стоять разом. З початку війни ми також підтримуємо Україну. Протягом перших двох місяців ми організували захід зі збору коштів у Старій ратуші Гааги. У червні в наших власних галереях ми відкрили виставку “Обличчя війни” з роботами Олександра Чекменьова та Оксани Парафенюк. Посольство також звернуло нашу увагу на проєкт вашої першої леді, пані Зеленської, щодо встановлення українських аудіогідів у музеях. Разом з Музеєм Бредіуса ми почали діяти, в результаті чого вперше у голландському музеї з’явився аудіогід українською мовою. Тож однієї ночі, коли я лежав у своєму ліжку, мені спала на думку ідея принести мистецтво українцям у їхню власну країну. Мабуть, їм було б приємно побачити трохи краси серед потворності війни.» — Віллем Ян Гoґстедер, куратор гаазького Музею Бредіуса

Роботи українських художників представлені з колекції київських колекціонерів Ігоря та Яни Понамарчуків. Це живописні та графічні твори класиків Михайла Беркоса, Сергія Васильківського, Кіріака Костанді, Петра Левченка, Миколи Пимоненка, Івана Труша та ін., що, репрезентують майже всю Україну – від Мукачева до Харкова, від Одеси до Львова, і звісно – Київ. Роботи вступають у діалог з творами голландського мистецтва та демонструють як насправді багато спільного між ними.

«Це діалог не лише між митцями різних країн, це ще й місток між колекціонерами різних епох, який ілюструє певну історичну тяглість, і нагадує нам, що для творів мистецтва ми – усього лише тимчасові власники, чиїм найважливішим завданням є продовжити життя цих творів, аби передати наступним поколінням. Російська війна проти України вкотре показала, що це не таке вже й просте завдання.» — Дар’я Добріян, генеральна директорка музею «Духовні скарби України» (колекція родини Понамарчуків)

Музей Ханенків має колекцію західно-європейського та азійського мистецтва, і завжди був місцем діалогу і поєднання культур різних країн – те, що дає світовий досвід, надихає нас, дозволяє у такому сплаві народжувати нові ідеї, до того ж шукати паралелі у власній культурі. Саме тому такий проєкт ідеально вписується в роботу інституції та демонтрує, як багато спільного в мистецтві.

Ідея та кураторство проєкту: Віллем Ян Гoґстедер, Олена Живкова

Координаторка проєкту: Ірина Тимошенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button