CULTURE TREND

"Контент за старими лекалами". Комісія із журналістської етики розкритикувала номер студії "Квартал 95", де висміяли жителів Скадовська

“Контент за старими лекалами”. Комісія із журналістської етики розкритикувала номер студії “Квартал 95”, де висміяли жителів Скадовська

"Контент за старими лекалами". Комісія із журналістської етики розкритикувала номер студії "Квартал 95", де висміяли жителів Скадовська
"Контент за старими лекалами". Комісія із журналістської етики розкритикувала номер студії "Квартал 95", де висміяли жителів Скадовська

“На думку заявниці, цей випуск містить дискримінацію мешканців Південної та Східної України за ознакою мови, а також дискримінацію жінок”, – зазначили в комісії.

Запис гумористичного номера, у якому зіграли актори студії “Квартал 95” Ірина Гатун і Юрій Великий, розмістили на YouTube-каналі проєкту (зараз його видалили, принаймні з публічного доступу, увесь концерт із номером доступний тут). За сюжетом дівчина зі Скадовська Херсонської області після окупації міста російськими військовими переїжджає на Закарпаття й намагається там розмовляти українською, але робить помилки. На запитання місцевого жителя, чому вона раніше не говорила українською, героїня Гатун відповідає: “Патамушта я сіськадовська. Город єсть такий в Херсонской області, Скадовськ. Тому я сіськадовська”.

Попри неодноразові скандали, пов’язані з поширенням у шоу дискримінаційних тез, а також повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України у 2022 році, такі шоу, як “Квартал 95”, “Дизель Шоу” та інші, продовжують створювати контент за старими лекалами”, – вважають у КЖЕ.

Коментуючи номер студії “Квартал 95”, Комісія із журналістської етики привітала “кроки медіа щодо зменшення шкоди від ефіру шляхом видалення номера з YouTube і монтажу всього випуску задля видалення дискримінаційного скетчу з повного випуску шоу”.

“Аргументи авторів щодо їхнього бажання “показати, що ніколи не пізно вчитися говорити українською, навіть якщо ти до цього нею не розмовляв”, справді можуть видаватися прийнятними. Утім, гіперболізація мовних особливостей представниці окупованих регіонів видається надмірною і неприродньою, досягаючи рівня “азірівки”, що досить чітко має негативну конотацію в українському суспільстві та пов’язується з певним історичним періодом і постатями, діяльність яких призвела до триваючої війни”, – зазначили в комісії.

Вона підкреслює, що, на її думку, вимоги професійної етики мають поширюватися й “на розважальний контент, що створюється задля задоволення потреб медіаспоживачів”.

У КЖЕ надали кілька рекомендацій для гумористичних шоу, зокрема – не розділяти українців на “ми” й “вони” (особливо в часи війни); залучати до створення продукту “представників дискримінованих груп” і/або правозахисників; не створювати потенційно дискримінаційного контенту “навіть попри потенційне бажання певної частини аудиторії медіа його отримувати”; відвідувати тренінги з недискримінації та гендерної рівності; розробити й упровадити системні заходи для недопущення такого контенту (наприклад, залучити спеціаліста з толерантності й інклюзії).

Контекст

Мер Скадовська Олександр Яковлєв засумнівався в доречності жарту й дотепності авторів новорічного номера про Скадовськ. “Хай це буде на совісті режисерів. Сподіваюся, у них вистачить сили вибачитися перед українцями. Скадовськ сьогодні в окупації, і дійсно, чого зараз потребують скадовчани, – це підтримки. Знаю, що в нас багато людей були російськомовними, але всі добре розуміють українську і добре говорять українською”, – заявив він 1 січня.

Студія “Квартал 95” попросила вибачення за номер про Скадовськ.

Юрій Великий, який виконав роль у скандальному номері, опублікував ролик із виправданнями й вибаченнями.

Ірина Гатун теж прокоментувала скандал. Вона окреслила критику номера як “хейт” і розділила адресатів свого повідомлення на тих, кого справді зачепив номер, і “проплачених хейтерів”. “Перед тими, кого це справді образило, я приношу свої щирі вибачення. Суть номера була в тому, що ми зобов’язані у своїй країні говорити українською мовою, навіть якщо це спочатку не ідеально виходить. І перед тими, кого це заділо, я ще раз щиро вибачаюся. А тим проплаченим тварям, які спеціально піднімають цей хейт: ви і ваш Путін – х…йло”, – сказала вона.

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху