CULTURE TREND

Українського письменника Куркова розкритикували за участь у дискусії з росіянкою. Телеведучий Яневський спробував заступитися, але розлютив Facebook-спільноту ще сильніше

“Один із найзнаменитіших письменників України Андрій Курков працював журналістом в Україні й проходив військову службу як тюремний наглядач в Одесі, а потім став автором романів і науково-популярних книжок, які здобули визнання критиків, зокрема “Щоденника вторгнення”, книжки про [російське] вторгнення в Україну з перших рук. Штатна авторка New Yorker Маша Гессен – відома російсько-американська журналістка і мислителька, яка написала багато статей про скочування Росії до тоталітаризму за Володимира Путіна і його глобальні наслідки”, – ідеться в анонсі.

Відкрити дискусію має виступ відомої канадської письменниці, громадської активістки Маргарет Етвуд, модератором зустрічі буде ведуча CBC Radio Нахла Аед.

На участь Куркова в дискусії з росіянкою звернув увагу український письменник Артем Чех, який від початку російського вторгнення служить у Збройних силах України. Він розповів, що у травні поточного року разом з іншими українськими письменниками відмовився брати участь у фестивалі в Нью-Йорку через те, що організатори запросили Гессен “та інших хороших росіян”.

“Була домовленість, що ми приїжджаємо на фестиваль лише за умови відсутності там представників Росії. Уже пізніше організатори забули про надані нам гарантії, що на фестивалі не буде російських учасників, незалежно від їхніх поглядів. Ми не змовчали. Для багатьох наш демарш став поперек горла. Як результат – скасування події Гессен, їх вихід із PEN America, купа маніпулятивних статей у провідних газетах і журналах США”, – написав він у Facebook.

Чех додав, що “завжди поважав Куркова за те, що на міжнародних майданчиках він говорить багато правильних і банальних речей про Україну”, проте його рішення взяти участь у дискусії з Гессен вважає “нечесним і неправильним”.

“Андрій Курков не міг не знати про цей скандал. Знав, звісно. І навряд чи забув. Але це не заважає йому зараз сісти за один стіл із Гессен. Напевно, він розповідатиме багато правильних і банальних речей про Україну. Напевно, це навіть принесе якусь користь… Але все це трохи смердітиме російським контекстом і болотною муттю. Можливо, є якісь сподівання на те, що Етвуд, яка сидітиме за тим самим столом, дещо нейтралізує сморід, але не певен. Просто відтепер все, що говоритиме Андрій Юрійович із міжнародних майданчиків, видаватиметься мені нечесним і неправильним”, – сказав Чех.

У коментарях під постом Чеха Курков запропонував “простий спосіб висловити своє обурення – відписатися”.

“Мені до хейту не звикати. Гессен заслала десятки тисяч доларів на допомогу Україні, до Росії має ще менше відношення, ніж [російський письменник Михайло] Шишкін, громадянин Швейцарії. Якщо проведете референдум щодо того, зрадник я чи ні, і народ проголосує, що зрадник, то я замовкну і більше в міжнародному публічному просторі виступати на тему російської агресії не буду”, – написав Курков.

У коментарі “Суспільному” він пояснив, що погодився на запрошення взяти участь у дискусії з Гессен, щоб “про Україну не говорили без участі українців”.

“Я вирішив брати участь у розмові з Машею Гессен не тому, що вона американська громадянка і пише англійською, а в Америці та Канаді вважається американським письменником, а для того, щоб голос України прозвучав на одній із головних сцен Торонто. Це головна подія авторського фестивалю в Канаді. Передувати [дискусії] буде виступ Маргарет Етвуд, яка відкриватиме цю подію. Саме завдяки тому, що ми там будемо виступати удвох, там буде чути голос Америки, голос Америки російського походження і голос України. Кожен має право на свій голос, на свою думку. У кожного свій шлях, щоб допомагати всьому, щоб відбулася перемога України”, – заявив письменник.

Український телеведучий Данило Яневський у Facebook став на захист Куркова, порівнявши, зокрема, громадську діяльність письменника з обороною Бахмута і заводу “Азовсталь” у Маріуполі.

“Я ніколи не читав письменника Чеха. Навіть не підозрював про його існування. Каюся. Читав іншого чеха. Його звали Ярослав Гашек. Перебування в лавах ЗСУ не дає індульгенції ні від чого. Насамперед від хамства. У всесвітньо відомого українського письменника Андрія Куркова – наша спільна війна. У громадянина України Андрія Юрійовича Куркова свій Бахмут. Своя “Азовсталь”. Своя Кліщіївка. Кожен воює на своєму місці так, як може. Андрій воює із честю, гідністю та притаманною йому чесністю і мужністю”, – написав Яневський.

Водночас порівняння і тон публікації Яневського зазнали критики відомих українських активістів.

“В Артема Чеха – реальний Бахмут. Реальний. В Андрія Куркова, при всій повазі до активної медіароботи в інтересах України, не було, нема і не буде ніякого Бахмута. Урівнювати ці два досвіди і знецінювати самопожертву – це дуже погана ідея”, – написав історик, головний редактор “Історичної правди” Вахтанг Кіпіані (він зараз теж у лавах ЗСУ). 

“Я навіть не знаю, як це пояснити словами. Просто повірте, ніколи не варто порівнювати досвід війни солдата з досвідом зовсім цивільної людини. Це велика неповага”, – зазначила голова Центру підтримки аеророзвідки, засновниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська.

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху