CULTURE TREND

Толока на козацькому цвинтарі в с. Стіна (фоторепортаж)

Вчора наш сайт розповідав про велелюдну  толоку на унікальному  цвинтарі в селі Дзигівка. Але це був не єдиний «цвинтарний» захід, що відбувся за ініціативи «Україна Інкогніта» минулого вікенду. Днем раніше, у суботу 4 листопада, подібний захід відбувся також у селі Стіна. Теж Вінницької обл.

Один із давніх хрестів в селі Стіна

Козацька оборона замку в селі Стіна (1651 р.) є відомим звитяжним епізодом української історії. Коронні війська тоді не змогли захопити замок, але оборонців полягло чимало. Їх поховали на цвинтарі, який тоді називався Замковим.

Замок згодом розібрали на каміння (досить традиційний випадок). Нині на його місці церква із кам’яною огорожею.  А от цвинтар – зберігся! На ньому чимало хрестів ХІХ століття, є такі, де епітафії стер час, тому датувати їх складно, але ми точно знаємо, що там лежать і оборонці-козаки…

Потрібні змістовні дослідження, але цвинтар нині у аварійному стані, багато хрестів розбито, є підозра, що у радянський період цілеспрямовано знищили найдавніші козацькі хрести – залишки потрощених надгробків команда «Україна Інкогніта» під час своїх експедицій неодноразово бачили в складених із каміння огорожах, у тому числі й церковній.

Але навіть пізніші хрести, які датуються позаминулим століттям є досить цікавими та унікальними.

На жаль, як і у випадку із Дзигівкою, некрополь дуже сильно заріс деревами і чагарями. Якщо минулого року експедиція «Україна Інкогніта» ще могла пройтися і провести фотофіксацію більшості його  ділянок, то цього року це стало практично неможливим.

На толоку по розчистці цвинтаря вийшло до 60-ти місцевих мешканців на чолі зі старостою села Стіна.

«Ми зібралися тут, аби вшанувати нашу історію, наше минуле. Адже наші козаки тут поховані», — прокоментував толоку староста села Стіна Іван Заяць.

На захід приїхали і мешканці сусідніх населених пунктів.

Зокрема до толоки долучився  житель Томашполя Олександр Боднар. Він обрізав електропилкою дерева: «Я вважаю, що це дуже важливо збереження нашої спадщини, нашої козацької слави»,  розповів він.

Одним з ініціаторів толоки був Ярослав Геращенко  – активіст екоцентру «Стіна». За його словами збереження та впорядкування некрополю важливе ще й тому, що у перспективі тут можна буде розробити цікавий і популярний туристичний маршрут. А це сприятиме розвитку економіки села.

В толоці взяли участь і півтора десятка мешканців сусіднього села Калинка.

Про хід толоки дивіться фоторепортаж. Світлини «Україна Інкогніта та Eco-Center Stina / Еко-центр Стіна.

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху