CULTURE TREND

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

Як повідомив «Україна Інкогніта» операційний директор в Об’єднаній єврейській общині України (ОЄОУ) Віталій Камозін, 3 грудня у наслідок негоди обвалилося елементи конструкцій знаменитої синагоги в Бродах. Аварійні склепіння та дах не витримали ваги снігу. Це вже 3-й обвал шо стався на пам’ятці архітектури загальнонаціонального значення за останні роки.

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

У березні 2021 року дах синагоги обрушився вперше. Були звернення від імені ОЄОУ та Єврейської громади Львова  до Міністерства культури та  Львівської ОДА, але реакції не було. За два роки, – у липні 2023 дах обвалився вдруге. Тепер маємо третій випадок.

«Синагога в Бродах – одна з декількох синагог оборонного типу, що ще залишилися в Україні, – каже Віталій Камозін. – Прикро, що ми можемо втратити таку важливу 300-річну реліквію пов’язану із  життям єврейської громади в Галичині, яка була знищена нацистами під час Голокосту. Ми закликаємо Міністерство культури України до дій щодо негайної консервації об’єкту. Адже не виключено, що незабаром можуть обрушитися вже й стіни!».

За синагогою наразі доглядає лише місцевий мешканець українець Володимир Ковальчук, який самотужки розчистив будівлю і вивіз декілька вантажівок сміття. Фото Володимира Ковальчука.

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал

Велика бродівська синагога зведена у XVIII столітті. Нині перебуває в аварійному стані. Синагога має статус пам’ятки архітектури національного значення під охоронним № 403.

Як повідомляє стаття у «Вікіпедії», перші згадки про дерев’яну синагогу в Бродах належать до кінця XVI ст. Через часті пожежі заможна єврейська громада міста вирішила збудувати муровану синагогу. Кам’яна синагога збудована на місці дерев’яної, яка згоріла. 1742 року розпочато будівництво. Про це свідчить напис на східній стороні аттика, також про це йдеться в описі синагог Золочівського округу від 1826 року. Наріжний камінь під «Велику» синагогу заклав Іцхак Горовіц, син Якова Горовіца з Болехова, а кошти на її спорудження дав Яков Іцкович, син Іцхака Круківера. Реставрована 1777 року. З історією Великої Бродівської синагоги пов’язано чимало легенд та переказів (про засновника хасидизму Баала Шем Това, єврейського чудотворця та рабина Шуліма та інших). У травні 1859 року синагога постраждала під час великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів.

У Великій синагозі в Бродах стався черговий обвал
Фото Володимира Ковальчука.

На початку XX століття проводились ремонтні роботи, про що свідчить напис з північного боку західної прибудови споруди, датований 1903 роком. Значних пошкоджень синагога зазнала під час другої світової війни: були втрачені південна та північна прибудови.

У середині 1960-х років проведено ремонт споруди та у приміщенні синагоги облаштували склад. Через постійне протікання даху будівлею припинили користуватися, і вона стала пусткою, що згодом призвело до швидкої руйнації.

1991 року міська рада очолювана Дмитром Чоботом намагалася провести реставрацію споруди з метою пристосування її для картинної галереї. Однак, через складну економічну ситуацію, задум не був втілений. Тепер пам’ятка перебуває в аварійному стані й руйнується під впливом людського недбальства та природних явищ.

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху