CULTURE TREND

«Польські» хрести на українському цвинтарі. Нові відкриття у рамках проекту «Могили предків»

Минулого разу ми розповідали про цікаві відкриття зроблені у рамках проекту «Могили предків», що реалізується у  ГО «Україна Інкогніта» та Відділом культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради. Мета, нагадаємо,  – дослідити всі старовині некрополі Городоччини (українські, польські та єврейські), аби показати багатогранну та багатонаціональну культуру Поділля.

4 квітня експедиція «Могил предків» дослідили некрополі сіл Куманів та Андріївка. В Андріївці, зауважимо, було зроблене відкриття загальнонаціонального значення, але про те пізніше. Там багато чого потрібно ще з’ясувати.

Цвинтар в с. Куманів

Український цвинтар Куманова вразив розмірами та величезною кількістю старих кам’яних хрестів. Найстаріший, вірогідно, датується ще кінцем ХVIII століття. А от найдавніший із вказаною датою – 1810 р. Теж досить поважний вік. Фоторепортаж із цвинтаря незабаром буде розміщено в статтях.

Найдавніший хрест

Із знахідок, які варто виокремити – надгробок вірогідно першої половини ХІХ ст у вигляді досить рідкісного для цієї частини Поділля шестираменного хреста. На жаль епітафія сильно пошкоджена і щось більше про цей надгробок сказати не можна.

Такий тип хрестів у цій частині Поділля трапляється вкрай рідко

Найцікавішими ж виявилися два розташовані поруч надгробки встановлені на могилах дітей 5-ти та 6-ти років. Всі вони датовані 1877 р. Вірогідно діти померли одночасно або у результаті нещасного випадку (пожежа) чи інфекційної хвороби. Ці надгробки знайшов учасник проекту Валентин Нищий.

Хрест із католицькою христограмою…
…і кириличною (православною) епітафією

Надгробки цікаві тим, що у якості заготовки використано типові римо-католицькі хрести із христограмою «IHS».

Як вважає активний учасник проекту Начальник відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради Олег Федоров, причина використання «польських» хрестів тут може бути досить прозорою:

«У ті часи заготовки під надгробки розвозили на возах селами так звані «хрестовози»,  – каже пан Федоров. – «Хрестовози» брали на реалізацію продукцію майстрів-каменотесів, а по тому реалізовували або за гроші, або в обмін на зерно. У валках «хрестовозів» були надгробки на всі випадки життя. Навіть єврейські мацеви. Вірогідно, коли вони дісталися Куманова всі «православні» чи «невизначені», хрести були продані, і залишалися лише відверто католицькі. От їх і купили батьки чи рідні цих дітей»

Ще один хрест із еталонним католицьким оздобленням

Варто зазначити, що й римо-католики (поляки) не нехтували типовими православними (українськими) надгробками. Зокрема в лапідарії при Санктуарії Летичівської Богородиці можна побачити типові українські хрести (Спаситель там прибитий до хреста 4-ма цвяхами, а не 3-ма за католицьким каноном), але епітафії – польською мовою із використанням римо-католицьких символів.

“українські” хрести з Летичева

У цілому яскравий зразок співжиття різних національних громад на багатокультурному Поділлі.

Найцікавіше і без перебільшення сенсаційне відкриття було зроблено в сусідньому селі Андріївка. Але про це згодом. Тут багато історичних загадок з якими ще потрібно розбиратися

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху