CULTURE TREND

Знайдено невідомий маєток гетьмана Розумовського

Село Петрівка (Ніжинський район, Чернігівська область) уславлене чисельними пам’ятками. Це старовинна церква (1838 р.), давній пам’ятний стовп-обеліск (найвірогідніше другої половини XVIII ст.) та земська школа початку ХХ ст.

Загадкова кам’яниця

Експедиція «Україна Інкогніта», виявила тут ще одну цікаву і загадкову пам’ятку – кам’яницю XVIII ст. Такі кам’яниці в глибинці річ рідкісна, але як вдалося з’ясувати, саме ця ще й приховує чималу таємницю.

Стовп-обеліск

Саму кам’яницю, хоча про її існування широкий загал і не здогадується, називати відкриттям не виходить. Як з’ясувалося пізніше, є паспорта об’єкту, ще радянських часів, де зазначено, що це споруда XVII- XVIII ст. Але подробиць не вказано.

«Україна Інкогніта» вирішила пошукати ці подробиці і вони виявилися дивовижними.

Зокрема з’ясувалося, що на космічному знімку видно, що за 900 метрів від кам’яниці, в заплаві р. Супій, фактично на острові (місцева назва – Красний острів), розташоване давньоруське городище, із двома гарно збереженими земляними валами.

Крім того все вказує, що довкола кам’яниці маємо не просто заліснення, а залишки здичавілого парку.

Парк і острів зв’язує насипна дамба, що ще раз підтверджує, що це єдиний садово-парковий комплекс. Такі «прогулянкові» дороги через ставки чи озера були надзвичайно популярними у садибних парках XVIII – почачатку ХІХ століть.  Масштаби парку вказують, що колись тут була чимала садиба, вірогідно із палацом. Колишні власники цих теренів теж відомі – це родина Розумовських.

Цікавий факт. У головній резиденції Розумовських в Яготині, теж маємо насипну дамбу-греблю через Супій. Дамба там уціліла, але палац – знищено.

Тобто, кам’яниця – це не просто давня споруда, а частина знищеного палацово-паркового комплексу якось пов’язаного із родиною останнього гетьмана України і, враховуючи вік кам’яниці, можливо із ним самим.

До речі, споруда дуже схожа на кам’яницю Дараганів (прямих родичів Розумовських) у Козельці. Малі вікна, товстелезні стіни. Тут вірогідно теж зберігали щось цінне, можливо арсенал, чи і казну…

Більш широкої інформації відносно загадкової споруди поки що не знайдено, але команда «Україна Інкогніта» над цим активно працює. Однак є велика підозра, що нічого знайти так і не поталанить. Враховуючи, що все пов’язане із  останнім гетьманом України активно нищилося росіянами (спочатку царськими, а по тому совіцькими) досить вірогідно, що ніяких документів вже не існує, або вони вивезені на росію.

Саму кам’яницю, як вже зазначалося, назвати відкриттям не виходить. Хоча широкий загал про неї не знає, вона все ж зафіксована у документах. А от, що ця кам’яниця є частиною давнього знищеного маєтку, до того ж пов’язаного із родиною Розумовських, а можливо із самим гетьманом, і  про який дотепер ніхто не знав, – це вже справжнє історичне відкриття команди «Україна Інкогніта».

Adblock test (Why?)

Прокрутка до верху